banner238
banner264

Kaçak yakalanan mallara çare aranıyor

Sigara, içki, akaryakıt gibi kaçakçılık yapılmak istenirken yakalana malların kısa sürede imha edilmesinin çaresi aranıyor.

banner295
Kaçak yakalanan mallara çare aranıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan çalışma kapsamında yeni hazırlanan kanun tasarısıyla kaçak ürünlerin 6 ay içerisinde imha edilmesi sağlanacak.

Gümrük depolarında binlerce ton kaçak sigara ve akaryakıt bulunurken bu ürünlerin kısa sürede imha edilmesinin yolu açılıyor.

Gümrük depolarında binlerce ton kaçak sigara ve akaryakıt bulunurken bu ürünlerin kısa sürede imha edilmesinin yolu açılıyor. Depolardaki 87 milyon paket kaçak sigara derhal imha edilecek. Böylece gümrükler, kaçak eşya depolarının yüzde 80'ini kaplayan kaçak sigaralardan kurtulacak. Kaçak akaryakıtın da artık mahkeme süreci beklenmeden 6 ay içinde imha edilmesi sağlanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, kaçakçılıkla mücadelenin önünü kesmeye dönük yeni bir kanun tasarısını Bakanlar Kurulu'nda sundu. Söz konusu düzenleme ile yakalanan kaçak ürünler ve eşyaların tasfiye süreci de hızlandırılacak. Yakalanan kaçak ürünler arasında sigara gibi tütün ürünleri ile kaçak akaryakıt öne çıkarken, kaçak eşya depolarındaki eşyanın hacim olarak yüzde 80'ini tütün ve tütün mamulleri oluşturuyor.

87 MİLYON PAKET SİGARA

2012 yılında 103 milyon paket sigara imha edilmesine rağmen, imha edilmek üzere mahkeme kararı beklenilen 86.8 milyon paket sigara bulunuyor. Getirilecek düzenlemeyle, kaçak sigara ve alkollü içkiler, el koyan idareler tarafından numune alınarak derhal imha edilecek. Kanunla, ambarlarda birikmiş olan bu tür ürünlerin de derhal imha edilerek hızlı bir şekilde tasfiyesi sağlanıyor.

KAÇAK OTOYA 6 AY

Yakalanan kaçak eşyaya ilişkin soruşturmaların uzaması, bu eşyaların tasfiye sürecini de etkiliyor. Bu kapsamda, kaçak olduğu için el konulan her türlü eşya ve taşıtların muhafazası, depolanması, yüklenmesi, boşaltılması, nakliyesi ve imhası gibi nedenlerle yapılan masraflar, Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkartılacak. Mevcut kanuna göre, kaçak bir eşyanın satışı için, kamu davası açıldığı tarihten itibaren bir yıl geçmesi beklenirken, bu tarih, el koyma tarihinden itibaren altı ay olarak değiştirilecek.

SİBEL CAN'IN ARACINI DA ETKİLEYECEK

Söz konusu düzenleme, Sibel Can'ın el konulan kaçak aracı için de geçerli olacak. El konulan eşyalar 6 ay içinde; satılmadığı takdirde değerini kaybetmesi riski olması halinde ise 1 ay içinde satılacak. Satıştan elde edilen paralar emanet hesabına alınacak. Mahkemece sahibine iade kararı verilirse, satış bedeli sahibine faiziyle birlikte iade edilecek. Emanet hesabında bulunan tutarın hak sahibine yapılacak ödemeyi karşılamaması halinde, aradaki fark, devlet tarafından geri ödenecek.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.