• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Trabzon 13 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 3 °C
 • Muharrem Usta o üç futbolcuyu gözden çıkardı mı?
 • Fatih Terim neden olmadı?
 • Trabzonspor'u mu alacaklar?
 • Muharrem Usta o üç futbolcuyu gözden çıkardı mı?
 • Fatih Terim neden olmadı?
 • Trabzonspor'u mu alacaklar?

Yunanistan’la 25 ayrı anlaşma imzalandı

Yunanistan’la 25 ayrı anlaşma imzalandı
Uzun yıllardır gerginlik yaşadığımız ve farklı olaylarda karşı karşıya geldiğimiz Yunanistan’la gerçekleştirilen ortak Bakanlar Kurulu toplantısında 25 ayrı anlaşma imzalanarak tarihte yeni bir döneme başlangıç yapıldı.

 Ege’de it dalaşından Boğaz’da stratejik ortaklığa.. Türkiye ve Yunanistan ortak Bakanlar Kurulu topladı, 25 ayrı anlaşma imzalandı. Samaras ‘güzel bir gün’ (Mia Kalimera) dedi.

Hep gerginlik yaşadığımız, sınırda it dalaşının eksik olmadığı Yunanistan ile buzlar eriyor mu? Tarihinin en büyük ekonomik krizinde AB’nin desteği ile iflastan şimdilik kurtulan ancak hâlâ kritik günlerden geçen Yunanistan ekonomik anlamda barış elini uzattı.

Türkiye ve Yunanistan’ın başbakanları ve işadamları heyetleri, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak ve yeni işbirliklerine yelken açmak için İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı dün başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı ve ardından bazı anlaşmaların imza törenine katıldıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli İstişare Konsey toplantısının ilkinin 2010’da Atina’da yapıldığını hatırlatan Erdoğan, bugün toplantının ikincisinin gerçekleştirildiğini belirtti.

İlişkiler artarak sürecek

Erdoğan, son yıllarda ikili ilişkilerde büyük ivmenin söz konusu olduğunu ve bu ivmenin ışığında ikili ve çok taraflı ilişkilerin artarak devam ettiğini kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Önümüzdeki dönemde yeni işbirliği alanları geliştirilmesi için neler yapabileceğimizi, bugüne kadar neler yaptığımızı, bunları gözden geçirme fırsatımız oldu. Bakan arkadaşlarımız karşılıklı olarak gayet güzel, verimli bir çalışmayı gerçekleştirdi. Bütün teknik ekipleriyle beraber bu çalışmayı yaptılar. Dün geceden itibaren başlayan çalışmalar, gerçekten önümüze, adeta özün özü olarak bir netice olarak gelmiş oldu.”

25 anlaşmaya imza attık...

YUNANİSTAN Başbaşakanı Antonis Samaras, ”Siyasetçiler ile iş adamlarını yakınlaştırmak halkları da yakınlaştırıyor. Kalkınmayı barışın hizmetine sunuyoruz” dedi. Yunanistan Başbakanı Samaras, gerçekleştirilen görüşmelerin yapıcı nitelikte olduğunu belirterek, ”Bugün Türkiye ve Yunanistan ilişkileri için iyi bir gün. Bu iyi günlerin sayısını artırmak bizim elimizde” diye konuştu.

Görüşmelerde 25 anlaşmaya imza atıldığını, 20’den fazla bakanın görüştüğünü ve yeni işbirliği imkanları aradıklarını anlatan Samaras, ”Şu anda da iş adamlarımız görüşüyor, karşılıklı yarar sağlayacak iş olanaklarını inceliyorlar” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki ilişkilerde turizmden kültüre, teknolojiden sağlığa kadar birçok alanda sinerji doğuracak adımlar atıldığını anlatan Samaras, ”Buna düşük düzeyli siyaset, günlük siyaset diyorum. Günlük siyaset önemli, çünkü doğrudan doğruya vatandaşlarımızın günlük hayatını etkiliyor. Söz gelimi istihdam yaratıyor, kalkınma fırsatları doğuruyor” dedi.

‘Şimdi Yunanistan zamanı güzel imkanlar sunuyoruz’

Yunanistan Yatırım Ajansı CEO’su Stefano Isaias, Yunanistan’ın şu anda ilginç bir pozisyonda olduğunu belirterek, ”Potansiyel yatırımcılara gayet güzel imkanlar sunuyor. Doğru zamanı seçmek, yatırım için hayati derecede önemli, Yunanistan için zaman gelmiştir” dedi.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliğinde gerçekleştirilen Türk-Yunan İş Forumu’un açılışında konuşan Yunanistan Yatırım Ajansı Üst Yöneticisi Stefano Isaias TürkYunan işbirliğinin iki tarafın yararına olacak yatırım imkanları verdiğini söyledi.

Isaias şunları anlattı: ”Afrika gibi Vietnam gibi alanlar açılıyor, peki biz bu spektrumun neresindeyiz? Yunanistan’ın şu anda ülke riski düşüyor, ilginç bir pozisyonda. Potansiyel yatırımcılara gayet güzel imkanlar sunuyor. Doğru zamanı seçmek, yatırım için hayati derecede önemli... Yunanistan için zaman gelmiştir. İki ülke olarak birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Son üç sene içinde, kriz etrafındaki laf kalabalığı aslında yapılmış olan iyileşmeleri çok yansıtmıyor.”

Yunanistan’daki yatırım ortamının değiştiğini anlatan Isaias, yatırım imkanlarınındaha da uygun olacağını söyledi.

Yunan Intralot: Milli Piyango ile çok yakından ilgileniyoruz

Intralot’un Üst Yöneticisi Constantinos Antonopoulos, Milli Piyango’nun özelleştirilmesine ilişkin, süreçle çok yakından ilgilendiklerini söyledi. Antonopoulos, Türkiye’nin son 10 yılda hızlı bir büyüme kaydettiğini belirterek, Yunanistan’ın kriz öncesinde Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında olduğunu kaydetti.

Antonopoulos, ”Bahis sektörü Türkiye’de daha önce 17 milyon dolardı, şimdi 3.4 milyar dolarlık hacme ulaştı. Türkiye’ye 1.5 milyar doların üzerinde katkıda bulunuyoruz. Biz Türkiye’nin diğer ülkeler içinde bir merkez olmasını istiyoruz. Yunan girişimcileri bunu anlamalı” dedi. Türkiye’de odaklandıkları en önemli konulardan birisinin Milli Piyango’nun özelleştirilmesi olduğunu ifade eden Antonopoulos, şunları söyledi: ”Hükümet yeniden ihaleye çıkacağını duyurdu. Süreçle çok yakından ilgileniyoruz.

Türkiye’ye yıllar içerisinde yıllık 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Geri dönüşünü de aldık. Çok büyük fırsatların olduğu ülkelere Türkiye üzerinden gitmek istiyoruz.”

Hedef: 2015’te 10 milyar dolar

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticari ilişkilerin her yıl yeni bir rekora koştuğunu belirterek, şunları söyledi:

”2012’de ikili ticaret hacmimiz, 5 milyar dolara ulaştı. 1.5 milyar dolar bizim ihracatımız var ve 3.5 milyar dolar Yunanistan’ın bize ihracatı söz konusu. Her ne kadar ticari denge aleyhimize de olsa, biz bunu sorun olarak telakki etmiyoruz. Ülkemizdeki doğrudan Yunanistan yatırımları 2002-2011 yılları arasında toplamda 6.5 milyar dolar düzeyine yükseldi. En kısa zamanda ticaret hacmini 10 milyar dolar seviyesine çıkarmalıyız dedik. 2015 sonu itibarıyla kararlılığımızı ortaya koyalım ve 10 milyar dolar seviyesini gerçekleştirelim. Yunanistan, bu suretlesöz konusu dönemde ülkemize en fazla yatırım yapan 5. ülke konumunda. Bunu da önemsiyoruz. Türkiye’den Yunanistan’a yapılan yatırımları da şu anda artırmanın gayreti içerisindeyiz. Arka arkaya iki senedir toplamda 1 milyonu aşkın Türkiye ve Yunanistan vatandaşı karşılıklı olarak ülkeleri ziyaret ediyo. Bu durum iki ülke arasındaki turizmin gelişmesi noktasında önemli bir ispat.”

Bürokrasiden kırmızı halıya

Yunanistan Başbakanı’nın, ”Bürokrasiden kırmızı halıya geçiyoruz” dediğini aktaran Stefano Isaias, Yunanistan’da iş yapmanın giderek sadeleştiğinin altını çizerek neler yapıldığını şöyle özetledi:

- Tek bir yerde bütün işlemleri yapmak mümkün olacak.

- Aynı şekilde iş yapmak için şirket kuruluşunu bir güne indirme çalışmaları var.

- Her türlü prosedürler için temas noktası kullanılıyor.

- İhracattaki bürokrasi ve ihracat işlemleri basitleştirildi.

- Hızlı gidebilecek bir yatırım hattı da oluştu.

- AB dışı bayrak taşıyan teknelerin kabotaj kuralları kaldırıldı. Kurumsal reformlar yapılıyor.

- Girişimciliği engelleyen aşamalar kaldırılıyor.

Brüksel, Güney Kıbrıs’a umut verdi

Eurogroup başkanlık koltuğunu Ocak ayında Jean-Claude Juncker’dan devralan Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Brüksel’de yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’la, ülkenin ihtiyaç duyduğu kurtarma planının şartları konusunda Mart sona ermeden uzlaşma sağlanacağını öngördüğünü söyledi. Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı öncesinde konuşan Dijsselbloem, “Güney Kıbrıs’ta, işbirliği içerisinde sorunu çözmeyi mümkün kılacak yeni bir hükümet kurulmuş olmasından büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Belediye başkanı cinsel taciz suçlamasından gözaltında!18 Ekim 2017 Çarşamba 21:05
 • IKYB'den flaş karar!18 Ekim 2017 Çarşamba 20:53
 • Dışişleri'nden vize krizi açıklaması18 Ekim 2017 Çarşamba 18:52
 • Bakan Soylu'dan talimat!18 Ekim 2017 Çarşamba 18:04
 • Trabzon da dahil 14 ilde operasyon!18 Ekim 2017 Çarşamba 16:12
 • Somali’de hedef Türk üssüymüş!18 Ekim 2017 Çarşamba 16:09
 • TSK'ya süvari atı ve topçu beygiri alınacak18 Ekim 2017 Çarşamba 16:05
 • Tunceli'de çatışma18 Ekim 2017 Çarşamba 14:12
 • Belediye başkanı istifa etti!18 Ekim 2017 Çarşamba 11:52
 • Erdoğan Okyay yaşamını yitirdi!18 Ekim 2017 Çarşamba 11:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.